Torku Şekerspor'dan Türkiye ZaferiNedir bu 2.HC kategorisi?

2.HC sınıfındaki müsabakalar kategoriler üstü olarak tanımlanmakta ve Grand Tour olarak bilinen üç büyük turun (Fransa Turu, İtalya Turu ve İspanya Turu) ve World Tour olarak bilinen 20 adet yarışın bir alt kategorisinde yer almaktadır. 2.HC kategorisindeki turlar köklü birer geçmişe sahip, organizasyon kalitesini ispatlamış, prestijli turlar olarak ifade edilmektedir. Sadece Profesyonel takımlar katılabilir. Kıta bisiklet takımının katılma durumu ise organizasyonu düzenleyen ülke takımı olma şartı vardır.

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun en zor etaplarından biri olarak kabul edilen 153.5 kilometrelik Antalya - Elmalı (Göğübeli) etabını takımında Europcar takımından Berhane Natnael 4 saat 16 dakika 06 saniye ile kazandı.

Üçüncülüğü tekerlek farkı ile elde eden Konya Torku Şekerspor'lu Mustafa Sayar, aynı zamanda Genel Ferdi Klasmanda üçüncülüğe yükseldi. Genel Ferdi Klasman birincisi Andre Griepel ise etap klasmanında ilk 10'a giremediği için Turkuaz mayoyu Göcek - Marmaris etabında Berhane Natnael'e verecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Valilik önünden startı çocuklar verdi ve damalı bayrakla birlikte 190 sporcu zorlu Antalya - Elmalı (Göğübeli) etabına başladı. Deniz seviyesinden 1850 metre yükseğe çıkılan bu etapta ise gözle yine ünlü yokuş tırmanıcılarına çevrilmişti.İlk Primleri Konya Torku'lu Bisikletçiler Paylaştı

Antalya'dan verilen startla birlikte bir yerde etabı kazananın Genel Ferdi Klasman birinciliğini büyük ölçüde kazanacak olması nedeniyle ana grup birbirini sıkı bir biçimde kontrol altına alarak pedal çevirdi. Henüz etabın başlarında olunmasına rağmen yine Konya Torku Şekerspor rüzgarı esmeye başladı. Start'tan sonra 9.3 kilometre geçilmiştiki, İkinci kategoride yer alan Tırmanış Primi için kıyasıya bir mücadele başladı. Yokuş kapısını Konya Torku Şekerspor'dan Nazım Bakırcı birinci geçti, ikinciliği yine aynı takımdan Serguei Gretchyn elde etti. Üçüncü sırayı CCC Polsat Polkowice takımından Marycz Jaroslaw, dördüncülüğü de Colombia'dan Chalapud Robinson aldı.

Türkiye Güzellikleri Mayosu Ahmet Örken de Kaldı

Beyaz Forma olarak bilinen Türkiye Güzellikleri Primini ise üç bisikletçi paylaştı. 22.5 kilometre geride kalırken üç bisikletçiden Caja Rural'dan Moreno Allue birinci olarak çizgiyi geçti. İkinciliği Crelan-Euphony takımından Steels Stjin, üçüncülüğü deyine Caja Rural'danLasca Francesco elde etti. Beyaz Formayı Göcek-Marmaris Etabında Konya Torku Şekerspor takımından Ahmet Örken giymeye devam edecek.

Rıfat Çalışkan Tırmanış Primini Finetto Mauro Kazandı

Türk Bisikleti'nin simge ismi ve ünlü şampiyon Rıfat Çalışkan anısına gerçekleştirilen birinci kategorideki ikinci tırmanış primini ise Vini Fantini Selle takımından Fınetto Mauro kazandı. İkincili Konya Torku Şekerspor'dan Serguei Gretchyn, üçüncülüğü Europcar'dan Thurau Bjorn elde etti. Gruplar yokuşun dikliğinden öyle bir parçalandılar ki, hakemler bile kimi takip edecekleri konusunda bayağı güçlük çekti. Her geçen dakika tempo yükseğe çıkılmasına rağmen görülmemiş bir biçimde artıyordu. Öndeki grubun bu esnada farkı 3 dakikanın üstüne çıkarması ise gerçekten şaşılacak cinstendi. Bu defa altılı grubun parçalandığı görüldü. Ön grubu üç bisikletçi oluşturdu. Fınetto, Serguei ve Bjorn tırmanışa devam etti üstelik artan bir tempo ile. Öndeki üçlünün ana grupla farkı bir inip çıkarken, son 42 kilometre kalan bu kez 3 dakika 36 saniyeye yükseldi. Bu arada 137 no'lu CCC Polsat Polkowice'den Nowak Mateusz'un da yarış dışı kaldığı görüldü. Ve fark yeniden 2 dakika 50 saniyenin altına indi. Ana grupta, iyiden iyiye ön grubu tehdit etmeye başladı.Sprint Primi Konya Torku Şekerspor'lu Serguei'nin

Öndeki üçlü finişe 25 kilometre kala son kapıdan geçti ve Sprint primini Konya Torku Şekerspor'lu Serguei Gretchyn çizgiyi ilk geçen bisikletçi oldu. Onu 197 No'lu Europcar'dan Thurau Bjorn takip etti. Üçüncülüğü ise Vini Fantini Selle'den Fınetto Mauro takip etti. Şimdi gözler öndeki üçlünün nasıl bir taktik anlayışla finişe geleceği idi. Üstelik kendilerini bekleyen daha dik tırmanışlara başlayacaklardı. Ancak ilk kez ana grupla öndeki üçlünün arasında fark 1 dakika 50 saniyeye indi. Artık ana grubun gücünü iyice hissetmeye başlamıştı öndeki üçlü... Fark 1 dakika 20 saniyeye indi.Finişe 13 kilometre kala fark artık 28 saniye idi. Sanki 188 bisikletçi bu kez 1850 metre yükseklikte toplu finiş mi yapacaktı sorusu akla gelmedi değil.

İnanılmaz Bir Finiş

Finişe 7 kilometre kala bu kez son bir atak daha gözlendi. Omega Pharma –Quick Step Takımından Pauwels Serge Ana Gruba 17 saniye fark yaptı. Hemen bu atağa İki Konya Torku Şekerspor'lu bisikletçi yanıt vermeye çalıştı. Mustafa Sayar ile De La Fuente sıkıştırmaya başladı. 4 kilometre kala Astana Takımından Seeldrayers Kevin önde giden Pauwels Serge'yi yakalamaya çalıştı. Ancak Konya Torku Şekerspor takımından Mustafa Sayar ani bir atakla en dik rampada öndeki ikiliyi yakalarken grup bu kez altı sporcuya ulaştı. Artık bu bisikletçiler için finiş çok yakındı... Finişi Berhane Natnael 4 saat 16 dakika 06 saniye birinci geçti. İkinciliği Astana'dan Kevin Seeldrayers, hemen ardından Konya Torku Şekerspor'lu Mustafa Sayar üçüncülüğü elde etti.

Sayar: "Önce Doğum Günü, Sonra Üçüncülük"

Konya Torku Şekerspor'un başarılı bisikletçisi Mustafa Sayar, “Bizde takım arkadaşlarımızla birlikte neler yapabileceğimizi ortaya koyduk. Son rampada atak yaptık ama rakiplerimde güçlü isimlerde. Benim için bu üçüncülük çok değerli. Dün doğum günümdü bugün bronz madalya kazandım. Tüm arkadaşlarıma ve Türkiye'ye armağan ediyorum” dedi.49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 3. Etap Sonuçları: ( Antalya - Elmalı )

1. Dağın Kralı Primleri ( 9.3 km - CAT 2 )

1. 

Nazım Bakırcı (Torku Şeker Spor)  

5 puan 

2.

Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor)

3 puan

3.

Jaroslaw Marycz (CCC Polsat)

2 puan

3.

Robinson Chalapud (CCC Polsat)

1 puan

 

Türkiye Güzellikleri Primi ( 22.5 km - Antalya )

1. 

Javier Moreno (Caja Rujal)

5 puan 

2.

Stijn Steels (Creal-Euphony)

3 puan

3.

Francesco Lasca (Caja Rujal)

1 puan

 

2. Dağın Kralı Primleri ( 35.5 km - Tahtalıbeli - CAT 1 )

1. 

Bjorn Thurau (Team Europcar) 

10 puan 

2.

Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia)

7 puan

3.

Serguei Gretchyn (Torku Seker Spor)

5 puan

4. 

Jaroslaw Marycz (CCC Polsat)

3 puan

5. 

Clement Koretzky (Bretagne - Séché)

1 puan

 

3. Dağın Kralı Primleri ( 76.5 km - Saksağanbeli - CAT 1 )

1.

Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia)

10 puan 

2.

Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor)

7 puan

3.

Bjorn Thurau (Team Europcar)

5 puan

4.

Jaroslaw Marycz (CCC Polsat)

3 puan

5. 

Timmy Duggan (Team Saxo-Tinkoff)

1 puan

 

Sprint Primleri ( 122.5 km - Elmalı )

1.

Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor) 

 5 puan

2.

Bjorn Thurau (Team Europcar)

 3 puan

3.

Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia) 

 1 puan

 

4. Dağın Kralı Primleri  ( 153.5 km - Göğübeli - CAT 2 )

1.

Natnael Berhane (Team Europcar)    

10 puan 

2.

Kevin Seeldrayers (Astana)

7 puan

3.

Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor) 

5 puan

4.

Maxime Mederel (Sojasun)

3 puan

5.

Yoann Bagot (Cofidis)

1 puan