Torku Şekerspor Bisiklet Takımı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na hızlı bir başlangıç yaptıTürkiye'nin ilk ve tek Kıta Bisiklet Takımı olan Torku Şekerspor 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na muhteşem sonuçlarla başladı. Turun birinci etabı Alanya-Gazipaşa-Alanya arasında koşuldu. 25 takımdan 193 sporcunun mücadele ettiği yarışta Torku Şekerspor'un takım kaptanı Yuri Metlushenko turun 3.’sü olarak kürsüye çıkmayı başarırken, takım sporcularından Mustafa Sayar, Nazım Bakırcı ve turun en genç sporcusu Ahmet Örken de elde ettiği başarılarla Türkiye’yi gururlandırdı.

Alanya-Gazipaşa-Alanya etabı ile başlayan 49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’unda yarışan tek Türk takımı Torku Şekerspor 1. etaba damgasını vurdu. 25 takımdan 193 sporcunun mücadele ettiği 143 kilometrelik etapta Torku Şekerspor'lu takım kaptanı Yuri Metlushenko turu tekerlek farkıyla 3. olarak tamamladı. Dünyaca ünlü takımların ve profesyonel sporcuların katıldığı yarışta, yaptığı kaçış ve gösterdiği performansla prim kapılarındaki puanları toplayan Torku Şekerspor'lu Mustafa Sayar bir ilki gerçekleştirerek "Dağların Kralı" formasını kazandı.  Bu başarı ile Sayar, profesyonel bir yarışta forma kazanan ilk Türk sporcu oldu.

Torku Şekerspor’un bir diğer sporcusu Nazım Bakırcı da tırmanış prim kapısından 2. olarak geçerek Mustafa Sayar'ı takip etti. Gençler Pist Avrupa Şampiyonu patentli sporcu Ahmet Örken ise 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na katılan en genç sporcu oldu. Ahmet Örken Türkiye Güzellikleri Prim Kapısından 3. geçerek 1 puan kazandı.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun merakla beklenen ilk etabında yarışan tek Türk takımı Torku Şekerspor kazandığı başarılarla hızlı bir başlangıç yaptı. Muhteşem bir performans ve azim örneği gösteren Torku Şekersporlu sporcular diğer etaplarda da kürsüye çıkmayı hedefliyor. Tur, 153 kilometrelik Alanya-Antalya etabı ile devam edecek.


Tour of Turkey 1. Etap Sıralaması (Alanya-Alanya)

1. Marcel Kittel - (Argos Shimano)

2. Andre Greipel - (Lotto Belisol)

3. Yuriy Metlushenko - (Torku Şeker Spor)

 
Türkiye Güzellikleri Primleri ( 126,8.km - Alanya Kalesi )

1.         Mikhail Ignatyev (Katusha)        5 puan

2.         Frederique Robert (Lotto-Belisol)            3 puan

3.         Ahmet Örken ( Torku Şeker Spor)          1 puan


Tırmanış Primleri ( 42,6 km.)

1.         Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor)          5 puan

2.         Nazım Bakırcı (Torku Şeker Spor)          3 puan

3.         Eduardo Robinson Chalapud (Colombia)  2 puan

4.         Francisco Javier Moreno (Caja Rural)      1 puan